AKÇALI BOYA

Akçalı Boya ülkemizin yükselen sektörlerinin başında gelen boya sektöründe 1984 yılından beri faaliyet göstermektedir. Ülkemiz boya sektörü 2014 yılı itibariyle 2,2 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış bulunmaktadır. Boya sektörünün günümüzde ulaştığı ekonomik büyüklük ile ülkemiz, yakın coğrafyada 2., Avrupa’da ise 6. sırada yer almaktadır. Ülkemiz, boyada Avrupa’nın en büyük üç üreticisinden biri olmayı hedeflemektedir. Bugün yarım asra yaklaşan deneyimiyle Akçalı Boya, güvenilen ve aranan bir marka haline gelmiş olmanın haklı gurunu taşımaktadır.

Akçalı Boya gün geçtikçe ürün yelpazesinde yepyeni ürünlere yer vererek sektörde fark yaratmakta ve böylece tüketici ve pazarın ihtiyaçlarına hızlı ve tatminkâr cevaplar vermektedir.

Her zaman en iyi kaliteyi en uygun fiyatla pazara sunmayı hedeflemiş olan Akçalı Boya, bu hedef ile uyumlu olarak yüksek kaliteyi daha etkin üretmenin gereğine inanmıştır.

Akçalı Boya aynı zamanda kalite standartlarını öncelikleri arasında tutmakta ve 2004 yılından itibaren Almanya TÜV Thüringen e.V. tarafından belgelendirilmiş EN ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi sertifikaları ile kalite standartlarına uygun olarak hizmet vermektedir.

Akçalı Boya, en son teknolojiye sahip ekipmanları ve konusundaki uzman kadrosu ile ürün, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak dünyanın önde gelen global firmalarının standartlarını Türkiye’de uygulamaktadır.

Akçalı Boya çalışanlarına, müşterilerine, tedarikçilerine, çevresine ve diğer paydaşlarına karşı olan sorumluluklarının farkındadır. Bu farkındalık doğrultusunda kabul görmüş ahlaki değerler ile sosyal sorumluluk stratejisi uygulamaktadır. Bu strateji, kurulduğu yıldan bu yana Akçalı Boya’yı sektörde ve kamuoyu nezdinde hep daha ileriye taşımaktadır.

Akçalı Boya, piyasanın değişen ihtiyaçlarını takip etmeyi ilke edinmiştir. Bu amaçla Ar-Ge alanında devamlı olarak çalışmakta, Avrupa’da ve dünyada sektörde olan gelişmeleri takip etmekte ve uluslararası ürün kalitesini aşmayı hedefleyen yeni ürünler ve sistemler üretmeyi amaçlamaktadır. 260 adet ürün çeşidine sahip Akçalı Boya’nın; yeni ürün gelişimi konusundaki başarısının altında, ekonomik gelişmenin merkezinde yenilik kavramının bulunduğunun bilinciyle hareket etmesi yatmaktadır.

AKÇALI BOYA
TARİHÇESİ

1984 - 1989

Ürün gelişimine önem veren Akçalı Boya 1984 yılında Türkiye’nin ilk ekonomik boyalarından biri olan Efes Plastik’i piyasaya sürmüştür. Akçalı, 1986 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak “Permolit” ismini verdiği ürünü ile sektörün, ilk tavan boyasını piyasa sürmüştür. Permolit’in pazara girmesi ile beraber Türk boya sektörü, artık sadece tavanda uygulanmak üzere imal edilen özel bir boya olan tavan boyası ile tanışmış ve akabinde pazardaki diğer firmalar tarafından benzer boyalar üretilmeye başlanmıştır. “Permolit”, günümüzde tavan boyaları içinde kalite sınırlarını belirleyen bir ürün algısına sahiptir. Bu kalite algısı, Permolit’i tavan boyaları pazarının lideri konumuna taşımıştır.

1989 - 1994

Akçalı Boya, 1994’lı yıllarda pazarın bir diğer ihtiyacı doğrultusunda “Akçalı Sprey” boya ürününü piyasaya sürmüş ve böylece pazarda alanında öncü olmayı sürdürmüştür. En iyi kaliteyi en uygun fiyat ile sunmayı kendine amaç edinen Akçalı Boya, bu amaçla 1994 yılında Levent’teki fabrikasından ayrılarak, Kıraç Esenyurt’ta bulunan yeni tesislerine taşınmış, üretim faaliyetlerini bu modern tesislerinde gerçekleştirmeye başlamıştır. Günümüzde Akçalı Boya, su bazlı boya imalatını 6000m2 lik modern fabrikasında, solvent bazlı boya imalatını ise 2000m2 lik ikinci üretim tesisinde gerçekleştirmektedir.

1994 - 1999

Akçalı Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet göstermekte olan A.B.PROM ,1996 yılından beri Rusya pazarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Akçalı Şirketler Grubu’nun altında Akçalı Boya ve Kimya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin yanı sıra Rusya Federasyonu'nda faaliyetlerini sürdüren saygın firmalardan biri olan A.B. PROM da bulunmaktadır. Yurt dışı pazarlarına erişim hedefini titizlikle gözeten Akçalı Boya grubu bu sayede ismini ve kalitesini başka ülkelere de taşımaktadır. Globalleşen dünyada ürün kalitesi ve pazar çeşitliliği konularının öneminin bilinciyle hareket eden Akçalı Boya, böylelikle gücüne güç katmaktadır.

1999 - 2004

2004 yılında Krasnador’da kurulan fabrika ile A.B. PROM markası ile inşaat boyalarının üretimine başlayan Akçalı Boya, Rusya’daki fabrikasından Rusya ve diğer komşu ülkelere ürünlerini ulaştırmaktadır. Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ilişkilerin yüksek gelişim ivmesi, bu ülkenin en önemli ticari partnerlerden biri olmasını beraberinde getirmiştir. 142 milyon nüfusa sahip Rusya ekonomisinin gelişim hızının, Rusya iç pazarına yansıyacağı öngörüsünden hareket eden Akçalı Boya, bu gün için bu iştirakiyle üretmiş olduğu ürünleri ile Rusya pazarında yerini sağlamlaştırmaktadır. Cirosunun yaklaşık %10’unu ihracattan elde eden Akçalı Boya; Rusya, Moldova, Bulgaristan, Nijerya, Irak, Türki Cumhuriyetler ve KKTC ülkelerine yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

2004 - 2009

Akçalı Boya, 2006 yılından itibaren tüm yönetim kadrosunu yeni üretim tesisi ile aynı mekâna taşımıştır. Günümüzde Akçalı Boya, üretim ve yönetim faaliyetlerini aynı alanda birbiri ile iç içe yürütmeye devam etmektedir.2012 yılında sprey boya piyasasına bakıldığında, yaklaşık 3 milyon adet renkli sprey satışı ile Akçalı Boyanın lider firma konumunda olduğu görülmektedir. Bu ürün grubunda Akçalı Boya, pazarın %50’sini tek başına karşılamaktadır. Sprey boya grubunda bir başka önemli ürün çeşidi olan teknik sprey boya satış miktarına bakıldığında ise Akçalı Boya’nın, 2012 yılı satış rakamının 1 milyon adet civarında olduğu görülmektedir. Akçalı Boya, 2012 yılında ithalatına başladığı bu sprey grubunda da 5 yıllık bir vade dahilinde renkli sprey pazarında olduğu gibi lider firma olma hedefiyle ilerlemektedir.

2009 - 2014

Günümüzde 1500'ü aşkın satış noktası aracılığıyla geniş bir pazar erişim ve lojistik ağına sahip olan Akçalı Boya, pazardaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Marka güvenilirliğinden taviz vermeden, pazarlama faaliyetlerine katma değer katmak için, Akçalı Boya ürünleri, toptan ve perakende bayi kanalı dışında, 2008 yılından itibaren yapı marketlerde de satışa sunulmuştur.